Rondetafelgesprekken: grip krijgen op securityzaken – terugblik en vooruitblik

Gepubliceerd op
26/8/2025

Op 3 april 2025 organiseerde Flowerbed in samenwerking met Arctic Wolf een rondetafelgesprek over de vraag hoe organisaties meer grip kunnen krijgen op hun securityzaken. Vertegenwoordigers van uiteenlopende bedrijven kwamen samen om ervaringen uit te wisselen over 24/7 monitoring, incident response en compliance.

Nu, enkele maanden later, blijkt hoe actueel en urgent deze thema’s zijn. Op 23 augustus werd bekend dat hackersgroep Nova verantwoordelijk was voor een aanval op laboratorium Clinical Diagnostics in Rijswijk. Daarbij werden de gegevens van meer dan 400.000 Nederlanders buitgemaakt – een incident dat laat zien dat cyberdreigingen organisaties in elke sector kunnen treffen.

Deze realiteit laat de urgentie zien van de onderwerpen die in april al op tafel lagen. En precies daarom kijken we niet alleen terug op de inzichten van die dag, maar blikken we ook vooruit naar het volgende roundtable op 25 september 2025.

Meld je aan voor de aankomende roundtable via deze link!

24/7 monitoring: noodzaak in plaats van luxe

Een centraal thema in april was de vraag: Hoe kun je grip houden op security als je geen 24/7 team hebt?

Veel organisaties kampen met beperkte capaciteit. Een volledig in-house securityteam dat dag en nacht paraat staat, is voor de meeste bedrijven onhaalbaar. Tegelijkertijd zijn cybercriminelen internationaal georganiseerd, geautomatiseerd en continu actief.

Een deelnemer verwoordde het treffend:

“We beveiligen ons overdag, maar ’s nachts staat de deur vaak gewoon open.”

De aanwezigen concludeerden dat 24/7 monitoring inmiddels een basisvoorwaarde is. Bedrijven die dit niet zelf kunnen organiseren, moeten nadenken over samenwerking met gespecialiseerde partijen die die rol wel kunnen vervullen.

Incident response: wat doe je als het misgaat?

De vraag “Wat doe je als je wordt geraakt door ransomware?” leidde tot veel discussie. In de praktijk blijkt een aanval zich vaak sneller te ontwikkelen dan een intern team kan bijbenen. Dan is directe hulp cruciaal.

Tijdens het gesprek werd het beeld geschetst van een “cyberbrand”:

“Bij een brand bel je de brandweer. Bij een digitale brand heb je net zo goed een team nodig dat weet wat er moet gebeuren en dat direct kan handelen.”

De recente aanval op Clinical Diagnostics laat zien wat er kan gebeuren als er geen plan of gespecialiseerd team klaarstaat: de impact op patiënten, reputatie en bedrijfsvoering is immens.

Compliance: steeds vaker een bestuurskwestie

Ook compliance kwam nadrukkelijk aan bod. Steeds meer accountants nemen beveiligingsnormen zoals ISO 27001 of NEN 7510 (voor de zorg) op in hun toetsingskaders. Dat maakt security niet alleen een IT-vraagstuk, maar ook een verantwoordelijkheid van bestuur en directie.

De conclusie aan tafel was dat securitymaatregelen dubbel renderen: ze beschermen tegen aanvallen én zorgen dat je voorbereid bent op audits en rapportages.

Van reactief naar proactief

De rode draad van de sessie: security moet verschuiven van reactief naar proactief. Bedrijven die wachten tot het misgaat, lopen achter de feiten aan. Proactief handelen betekent investeren in 24/7 monitoring, duidelijke incident response-afspraken en het verankeren van security in compliance en governance.

Een deelnemer vatte het samen:

“De vraag is niet óf je geraakt wordt, maar wanneer. Het verschil maak je door te zorgen dat je klaarstaat.”

Meld je aan voor de nieuwe roundtable via deze link!

Vooruitblik: rondetafel 25 september 2025

Na een zomer vol nieuws over grote hacks is het belang van deze onderwerpen actueler dan ooit. Veel organisaties starten nu met het opstellen van hun budgetten en IT-plannen voor 2026. Juist nu is het moment om security structureel mee te nemen in de strategie.

Op 25 september 2025 organiseert Flowerbed samen met Arctic Wolf daarom opnieuw een rondetafelgesprek. Tijdens deze sessie gaan we verder in op vragen als:

  • Hoe maak je security onderdeel van je jaarplan en begroting?
  • Welke lessen kunnen we trekken uit recente incidenten zoals de hack bij Clinical Diagnostics? Denk aan verschillende praktijkvoorbeelden.
  • Hoe richt je je organisatie in voor een veiligere toekomst?

Meld je aan voor de roundtable via deze link!

Conclusie

De terugblik op april maakt duidelijk dat security geen project is dat je afvinkt, maar een continu proces. Recente gebeurtenissen hebben die urgentie alleen maar versterkt.

De volgende roundtable biedt de kans om samen verder te kijken: hoe we security niet alleen zien als bescherming tegen dreigingen, maar ook als fundament onder vertrouwen, compliance en bedrijfscontinuïteit.

Meld je aan voor de roundtable via deze link!

Klaar om samen te werken? Stel ons jouw vraag!

Start maken?

Stel direct jouw vraag
via onderstaande knoppen

Flowerbed Engineering
Antwoord binnen korte tijd!
Praat nu direct met ons customer care team!
Hi there
How can i help you today?
Start Whatsapp Chat